نکات کاربردی برای انجام پایان نامه دانشجویان دکترا

نکات کاربردی برای پایان نامه دانشجویان دکترا

نکات کاربردی برای انجام پایان نامه دانشجویان دکترا حسابداری ، روانشناسی و مدیریت

پیش‌گفتار

در اغلب موارد دانشجویان PhD با انجام مقالات علمی و پایان نامه دکترا خود در حال کشمکش هستند ، زیرا هیچ دستورالعمل مستقیمی در مورد چگونگی انجام سریع و صحیح این کار وجود ندارد . نیازی به یادگیری تمام جنبه‌های مرتبط از ابتدا نیست ، چون هر کس می‌تواند از دیگران بیاموزد و به سایرین آموزش دهد. محیط دانشگاه تمایل به بیش از پیچیده کردن موضوعات دارد ، یا به صورت عمدی و یا ناخواسته . این درست است که تمامی موضوعات ابعاد متعددی دارند و اطلاعات جزئی‌ تر و عمیق‌تر همیشه وجود دارند . این هم درست است که یک دانشجوی PhD باید اندیشیدن از جنبه‌های فکری متفاوت را بیاموزد . اگرچه ، از منظر یک دانشجوی PhD بدست‌آوردن درک کافی در مورد چگونگی نوشتن موفقیت‌آمیز اسناد علمی امری حیاتی است . برای این هدف ممکن است گرفتن مقدار مشخصی مشاوره مفید باشد، اما اطلاعات بیش از حد جزئی و خودستایی‌ های غیر ضروری با مجموعه واژگان تخصصی مرتبط نتایج ناکارآمدی خواهد داشت .

این گفتار به منظور فراهم کردن نکاتی برای دانشجویان PhD جهت نوشتن یک رساله دکترا و مقالات علمی ارائه شده است و تمرکز اصلی آن روی چگونگی هدایت موثر کار و سرعت بخشیدن به فرآیند است. نیت ما قادر ساختن پژوهشگران برای عقلانی کردن مطالعات دانشگاهی‌ شان و نوشتن رساله دکترای شان با حفظ استانداردهای علمی است .

چندین سال پیش نویسندگان سه حوزه پژوهشی از دانشجویان را شکل دادند که مطالعات دکترا خود را در سه سال به پایان رساندند . این سه سال شامل شروع‌ ها و پایان‌ های قطعه قطعه پروژه ، نگرانی در مورد ادامه منابع مالی، نیاز به تحصیلات تکمیلی، نوشتن ۱۵ مقاله ژورنالی و رساله دکتری بود. به نظر ما، فاکتور تعیین‌ کننده موفقیت پروژه رساله‌ کار به صورت یک گروه نزدیک بود. در حال حاضر، کارهای گروهی برای یک پروژه ، در دانشگاه اول و به منظور بهبود مطالعات دکتری ، شامل راهنمای عملی ملموس انجام می‌شو د.

گروه ما تجربه قدرتمندی از صنعت دارد، جایی که در جهت رسیدن به موفقیت، در ابتدا باید موثر بود. در تجربه ما یک تازه‌وارد که کارش را در دانشگاه شروع می‌کند اغلب از ابتدا شروع می‌کند و تمایل دارد که اشتباهات مشابهی چون دیگران پیش از او انجام دهد. اغلب، تحصیلات تکمیلی و نوشتن رساله دکترا ناکارآمد هستند. ما تلاش نمی‌کنیم که جهان شمول باشیم اما با هدف ارائه فاکتورهای اصلی ما اعتقاد داریم که ممکن است برای دیگران نیز سودمند باشد. ما همچنین در نظر داریم تا راه روشنی از کار ارائه دهیم که به کم کردن کار و پیشرفت تعداد زیادی از دانشجویان دکترا گرایش دارد.

تجربه خود نویسندگان از مهندسی صنعتی و مدیریت  همراه با تکنولوژی، اقتصاد و علوم اجتماعی اساس مبانی برای درک روش‌های تحقیق ساختارهای مختلف فراهم می‌سازد. این سند با سند دیگری به نام Vinkkejä väitöskirjaprosessin nopeuttamiseen” به زبان فنلاندی منتشر شده است تداوم یافته است. این نسخه انگلیسی پیشرفته‌تر و شامل قدردانی از بازخوردهای دریافت‌شده از ساختارهای علمی چندگانه، و به همان نسبت بازخوردهای از مواردی که مشخصا تحت هدایت ما صورت گرفته است. خواننده باید توجه داشته باشد که راهنماهای متعددی برای نوشتن رساله‌های دکترا در فرم‌های برخط و مکتوب وجود دارند، که به بهبود دانشجویان دکترا کمک می‌کنند. برای مثال، دانشگاه اولو فنلاند یک جعبه ابزار برخط اختصاصی برای این هدف ایجاد کرده است. این سند در نظر دارد که مکملی برای اینگونه راهنماها از نقطه نظر اثربخشی باشد. سند شامل نظرات نویسندگان و براساس تجارب شخصی‌شان است.

 

قدردانی

مایلیم که از مدیریت دانشگاه اولو برای امکان تمرکز روی توسعه فرآیندهای پس-فارغ‌التحصیلی مؤثر قدردانی کنیم. این فرصت کمک بزرگی برای درک مسائل مهم از جنبه دانشجویان دکترا کرد.

متن اصلی به زبان فنلاندی تهیه شده است، و در تلاش است تا با کسب بازخوردهای مختلف از نظام‌های متفاوت بهبود یابد. مایلیم که به طور خاص از دکتر آنتونی هیپ، هماهنگ‌کننده مدرسه فارغ‌اتحصیلی بیوسنتر دانشگاه اولو برای بحث‌های پربار و نظرات ارزشمندشان تشکر کنیم. تجارب عالی تونی در رهبری دانشجویان دکترا در زندگی علمی پایه‌های ما را گسترده ساخت. به علاوه، افراد زیادی در دانشگاه اولو برای این سند نظراتی فراهم کردند. این نظرات و بازخوردها به طور چشم‌گیری ایم سند را بهبود بخشیدند.

مایلیم که از پروفسور پکا کِس رئیس دپارتمان مهندسی صنعتی و مدیریت و پروفسور هری هاپاسالو معاون پژوهشی رئیس دانشکده تکنولوژی، برای امکان تکمیل رساله دکترایمان و همزمان یادگیری بهبود اثرگذاری کارهای لازم تشکر کنیم.

 

 

مقدمه

این سند در نظر دارد که نظر نویسندگان چگونگی نوشتن موثر یک رساله دکترا یا مقالات ژورنالی مرتبط توسط دانشجو دکترا را توصیف می‌کند. علاوه‌براین تعدادی نکته در مورد چگونگی وارد شدن به کار رساله و مطالعات مرتبط و چگونگی کاربرد آن برای امتیازات پژوهشی ارائه می‌دهد.

پژوهش‌های دانشگاهی و نوشته‌های علمی مرتبط باید به صورت یک فرآیند یادگیری دیده شوند. ضروری‌ست که اولین مقاله خود را در اولین فرصت ممکن منتشر کنید. انتظار نداشته باشید که آگاه به همه چیز در رشته خود بدون شروع فرآیند یادگیری منجر به انتشار باشید، اما شروع زودتر از شروع دیرتر بهتر است. در ابتدا باید بدانید که چطور مقاله خود را منتشر کنید، شما به یک شریک مفید برای دانشگاه خود بدل می‌شوید و سهم خود را بهبود رتبه بین‌المللی دانشگاه ادا می‌کنید. سطوح جاه‌طلبی باید با یادگیری بهتر نوشتن مقاله‌ها بالا رود و شما می‌توانید در طول فرآیند انتشار ژورنال‎های بهتری را در نظر داشته باشید.

شکل ۱ نکات ضروری که قصد داریم مورد توجه قرار دهیم را ارائه می‌دهد. این موارد، در طول این سند مورد توجه قرار می‌گیرند و مرتبط با تمام فعالیت‌های مربوط به مطالعات دکترا هستند.

جنبه‌های ضروری

  • یادگیری حین انجام دادن
  • سند و نوشتن
  • قدرتِ گروه
  • نوشتن یک فرآیند قدم به قدم، از پیش تعیین‌شده و خشک نیست، اما باید براساس بازخورد و یادگیری تغییر یابد. به علاوه، به طور همزمان در چندین موضوع می‌تواند پیشرفت کند.
  • مرور
  • ورود به کار پروژه و رساله

درک اینکه یادگیری حین انجام کار روش مؤثری برای بهبود و یادگیری جنبه‌های مورد نیاز برای نوشتن مقاله‌های خوب است، حیاتی است. به همین دلیل توصیه می‌شود که از برنامه‌ریزی بیش از حد هم در مسیر تحقیق و هم در مسیر نوشتن جلوگیری شود. کار فشرده و نوشتن در صورت امکان هر چه سریع‌تر شروع کنید. کار کردن با افزایش‌های کوچک را در نظر داشته باشید، چیزی را که انجام داده‌اید را آنالیز کنید، در مورد چیزی که انجام شده و چیزهایی که می‌تواند بهبود یابد خوب فکر کنید. براساس آن مسیر فعالیت‌ها  و فرآیندهای خود را تغییر دهید. افزایش بعدی را بنویسید، یک بند، یک فصل یا رسم چند ایده، خواستن بازخورد دیگران، آنالیز و بهبود. این نوع از فرآیند تکراری به یادگیری بیشتر و سریع‌تر شما کمک می‌کند، اما از همه مهمتر شما اشتباهات خود را خواهید شناخت و روش‌های کار خود را بهبود می‌بخشید.

کلید تکمیل مقاله‌ها و رساله دکترا به صورت مؤثر مستندسازی و نوشتن است. طوفان مغزی، طبیعتا، قسمت ضروری از فرآیند پژوهش است و قدرت آن برای تولید و شفاف‌سازی ایده‌ها نباید دستِ کم گرفته شود. اگرچه صرف صحبت در مورد آن منجر به پیشرفت رساله یا مقاله شما نمی‌شود. تکه‌ای نوشته از کار قابل مرور است و به عنوان محیطی برای بحث در مورد کار استفاده شود، و تدریجا خود را به شکل یک سند تمام شده تغییر می‌دهد. وقتی محیطی برای ثبت سند نوشته شده وجود داشته باشد، اغلب برای استاد راهنما و شما آسان‌تر است که بازخورد به شما دهند. شروع تولید سند نوشته شده به محض امکان در نظر داشته باشید. برای مثال می‌توانید با قرار دادن ایده اولیه خود در پاورپوینت و به دنبال آن سند وُرد با موضوع فعالیت خود شروع کنید. شما می‌توانید ساختاربندی متن را با استفاده از لیست نقطه‌ای و… شروع کنید. تنها تکه ای نوشته شده از کار است که به درستی پیشرفت مقاله و رساله دکترا شما را میسر می‌سازد.

قاعده‌مند بودن بسیار مهم است. برای مثال، اگر پژوهش شما شامل مصاحبه می‌شود، به جای صرفا ساختن نکته‌ها و ترک اتاق با سوءتفاهمات، مصاحبه‌ها را ثبت کنید و نوارها را رونویسی کنید. با این روش شما مواد اولیه کار را در شکل صحیح مکتوب خواهید داشت که موجب آنالیز بهتر می‌شوند. خواندن مواد اولیه رونوشت شده “خواندن بین سطور” و برگشتن به مواد اولیه را میسر می‌سازد. اگر شما نکته‌ها را یادداشت می‌کنید احتمالا چیزی را که به نظر جالب می‌آید را یادداشت می‌کنید، اما لزوما همه چیز ضروری نیست. قاعده‌مند بودن همچنین در انواع دیگر تحقیق نیز به کار گرفته می‌شود، برای مثال، اگر پژوهش شما شامل اندازه‌گیری، حفظ ثبت‌های مناسب و نوشتن هر انحراف و مشاهده باشد، برای استفاده بهینه از این  موارد مهم است.

در تجربه ما، گروه قدرت دارد. با هر ابزاری که ممکن است، سعی کنید گروه پژوهشی مناسب با واحد یا دانشگاه خود پیدا کنید یا شکل دهید. اگر به گروهی از قبل موجود ملحق می‌شوید با آنالیز نتایج پنج سال اخیر او ببینید آیا رهبر گروه مولد هست یا خیر.

مرور مؤثر تمرین‌ها روشی مناسب برای پیشرفت فرآیند نوشتن شماست، در اندازه‌های کوچک بنویسید و از سایرین (همکاران، استاد راهنما و…) زمانی که احساس می‌کنید که بخش منظم و منسجمی از سند آماده است بازخورد بخواهید. این روش بازخورد درست‌تر از زمانی است که برای یک سند کامل بزرگ‌تر نظر می‌خواهید، شما می‌توانید یادگیری خود را به حداکثر برسانید و زمانی را برای تصحیح اشتباهات خود قرار دهید. ضروری است که فردی که بازخورد می‌دهد زمان و انگیزه کافی برای ارزیابی کامل متنی که شما نوشته‌اید داشته باشد. در حالت ایده‌ال شما یک حالت برد-برد ایجاد کرده‌اید، که هر کس با روشی سود خواهد برد. به یاد داشته باشید که نیاز نیست همه چیز متناسب باشد، اما وقتی افراد نقش‌های متفاوتی دارند این روش سودمند است. به آنهایی که انتظار دارید به شما کمک کنند در یک موقعیت برد-برد درست کمک کنید. جلسات مروری در مراحل مختلف فرآیند نوشتن خود سازمان دهید. مقاله‎های خود را بخش به بخش طراحی کنید و جلسات مروری برای هر بخش در یک زمان سازماندهی کنید. در جلسه مروری، مستند کردن همه بازخوردها برای تسهیل آنالیز و تغییرات حیاتی است. در تجربه ما، این نوع از فرآیند تکراری بحث و مستندسازی مزثرترین روش برای پیشرفت سریع است. توصیه می‌شود که متن خود را قبل از خواندن کامل و نظر دادن خوانندگان در اختیارشان قرار دهید، بعد از آن شما می‌توانید همه نظرات را در کنار هم بر روی یک صفحه داشته باشید و اسناد را همزمان با هم اصلاح کنید. دادن نظر تنها از طریق ایمیل اثر کمتری دارد، چون توضیح کامل نظر ان خواننده از دست می‌رود. نظرات شفاهی بدون انجام تقییرات در زمان مناسب تیز می‌تواند غیرمؤثر باشد.

طرح کلی اولین نسخه از برنامه پژوهشی خود را به محض امکان تهیه کیند. به یاد داشته باشید که این نسخه پایانی نیست، یک برنامه پژوهشی یک سند زنده است که با نتایج پروژه درگیر می‌شود. خواستن نظر از دیگران در مورد برنامه پژوهشی خود به ویژه استاد راهنما سودمند است. استاد راهنمای شما در ازریابی واقع‌گرا بودن پژوهش  از نقطه نظر منابع، تجهیزات، برنامه و… به شما کمک می‌کند. در ابتدا که نسخه اولیه طرح پژوهشی خود را آماده کردید شروع در خواست برای امتیازات پژوهشی می‎تواند ارزشمند باشد. انجام آم در طول مراحل اولیه پژوهش خود شروع کنید، زیرا در مورد مقاله‌ها، کیفیت و شانس موفقیت با تجربه بهبود می‌یابد. به علاوه نوشتن هم برنامه پژوهشی و به کارگیری امتیاز پژوهشی افکار شما را روشنم خواهد ساخت.

تعدادی پایگاه داده و مجله علمی برخط وجود دارند که اجازه یافتن مواد اولیه مراجع را فراهم می‌سازند. کتابخانه‌های دانشگاه به بسیاری از این منابع عالی دسترسی دارند، Google Scholar همچنین روشی برای پیدا کردن مراجع سریع و مؤثر است اما برای اینکه واقعا مفید باشد نیاز دارد که دسترسی کامل به مقاله‌ها مثلا از طریق کتابخانه دانشگاهتان فراهم باشد. وقتی از هر پایگاه داده استفاده می‌کنید، حیاتی است که به یاد داشته باشید که روی موارد ضروری تمرکز کنید و نه تعقیب کردن اطلاعاتی که در بسیاری از موارد معانی متعددی دارند و شما را گمراه می‌کنند. اگر شک دارید، با دیگران در مورد معیارهای انتخاب و جستجوی خود بحث کنید، این به شما اجازه می‌دهد که در زمان خود صرفه‌جویی کنید. مخصوصا زمانی که پژوهشی کاربردی انجام می‌شود، سعی کنید درک کنید که چه موضوعات مختلفی در دنیای واقعی مفهوم دارند برای مثال از نقطه نظر شرکت‌ها. انتخاب کلمات درست پژوهش موضوع خوبی برای بحث‌های زمان استراحت نوشیدن قهوه است. استفاده از سرویس‌های کتابخانه دانشگاه توصیه می‌شود زیرا آنها دسترسی وسیعی به منابع اطلاعاتی را فراهم می‌کنند و برای استفاده از آنها راهنمایی می‌کنند.

وقتی به مفهوم هر عنصر کاربردی در پژوهش دکترا خود توجه می‌کنید، در نظر داشته باشید که شما لزوما مجبور به انجام همه چیز نیستید. شما می‌توانید از داده‌هایی که به در اصل برای هدف دیگری جمع‌آوری شده‌اند استفاده کنید، داده‌هایی از منابع مختلف و یا حتی مواد جمع‌آوری شده توسط دانشجویان برای تمرین‌هایشان را آنالیز و ترکیب کنید، اگرچه نباید فراموش کنید که از کار دیگران قدردانی کنید.

شخصی که رساله دکترا شما را نظارت می‌کند می‌تواند یا استاد و یا پژوهش‌گر فوق دکترا باشد. دانش فنی استاد راهنما حیاتی است، اما همچنین می‌توانید از سایر افراد نزدیک استاد راهنما خود مانند همکاران، نمایندگان شرکت، سایر دانشجویان دکترا، فوق دکترا و … استفاده کنید. ساخت شبکه‌ای افقی سودمند است، به این معنی که شما از سایر دانشجویان دکترا با شکل‌گیری گروه‌های کوچک استفاده می‌کنید. به یاد داشته باشید که شما نباید همه را خشنود سازید، به جای آن ضروری است که درک خودتان در طول بحث افزایش پیدا کند. بعد از همه، این پژوهشگر است که تنها مسئولیت تکمیل رساله دکترا خود را به دوش می‌کشد.

هر کسی که در نظر دارد مطالعات دکترا خویش را آغاز کند باید به کسانی که می‌خواهمد بر رساله‌شان نظارت کنند توجه کند. اگر شما در موقعیت انتخاب هستید  می‌توانید با اساتید راهنماهای احتمالی صحبت کنید و نتایج را مثلا برای پنج سال گذشته بررسی کنید(رساله‌های نظارت شده و مقالات علمی منتشر شده)، از طرف دیگر، یک اسناد راهنما با سابقه خوب ممکن است پرمشغله باشد، همچنین علاقه استاد راهنما در جهت موضوع شما بر روی کیفیت راهنمایی تاثیر خواهد گذاشت. به همین دلیل عاقلانه است که توجه کنید که موضوع شما با اهداف استاد راهنمای احتمالی‌تان به خوبی تناسب دارد.

یک دانشجوی دکترا که در صنعت فعالیت می‌کند ممکن است آسان‌تر قادر باشد بین واحد دانشگاهی و اساتید راهنما انتخاب انجام دهد. اگر کسی قادر به انتخاب نیست، مخصوصا آنهایی که در صورت هزینه دانشگاه هستند، تنها می‌توانند امیدوار باشند که استاد راهنما قادر به حفظ منابع مالی کافی باشد.

تعریف انگیزه‌های شخصی برای کار رساله همچنین نکته‌ای است که برای دانشجویان دکترا ممکن است مفید باشد. این انگیزه ممکن است روی انتخاب استاد راهنما یا گروه تحقیقی اثر داشته باشد. وقتی شما روی یک موضوع خاص تمرکز می‌کنید سعی کنید بهترین گروه ممکن و استاد راهنما که در زمینه علاقه شما موفق هستند را پیدا کنید. این زمانی است که شما بالاترین سطح راهنمایی مخصوصا برای مواد اولیه را بدست می‌آورید و می‌توانید در خط مقدم پیشرفت علم در زمینه کاری‌تان باشید. اگر می‌خواهید که یک شغل پژوهشی بسازید پیوستن به یک گروه پژوهشی سطح بالا بیشتر از همه سودمند است. از طرف دیگر، اگر می‌خواهید شایستگی رسیدن به یک درجه دکترا را بدست آورید، پس یک راهنمایی مؤثر در جهت درجه موردنظر ممکن است مطلوب باشد. در یک شرایط ایده‌آل هدایت فرآیندها و مواد اولیه همزمان ارائه می‌شود.

بخش‌های پیش‌رو با جزئیات بیشتر چگونگی تکمیل مؤثر مطالعات دکترا، رساله درباره یک موضوع، رساله تلفیقی، نوشتن مقاله علمی و درخواست امتیازات پژوهشی توصیف خواهد شد. بخش‌ها به صورت عمدی هم‌پوشانی دارند و اجازه می‌دهند که آنها را به صورت مستقل بخوانید.

یک گروه پژوهشی عملکردی

این بخش عملکرد کار گروهی، به منظور اینکه دانشجوی دکترا درک کند چه چیزی را انتظار داشته باشد و چه چیزی از او انتظار می‌رود توصیف می‌کند. همچنین در انتهای بخش نکاتی در مورد چگونگی مقابله با موقعیت‌های ناخواسته ارائه می‌شود .

گروه‌های پژوهشی سطح بالا هدف برتری در زمینه خود را دارند . این نوع از گروه‌ها تلاش می‌کنند افراد بااستعدادِ علاقه‌مند در حرفه‌های پژوهشی درازمدت را جذب کنند . یک گروه پژوهشی سطح بالا  برای منابع مالی امن تلاش می‌کند و محققان را قادر می‌سازد که روی وظایف پژوهشی خود تمرکز کنند .

در جهت گسترش بیشتر و دستیابی به نتایج، گروه در یک حالت برنامه ‎ریزی شده و منظم عمل می‌کند . مسیرهای آماده برای پژوهشگران جوانی که به گروه ملحق می‌شوند از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد و فعالیت آنها هدایت شده خواهد بود . یک تازه‌وارد برنامه مطالعه مشخص خود را می‌نویسد که بخش کاملی از یک برنامه درازمدت گروهی است . دانشجو بخش مهمی از یک گروه یا پروژه می‌شود .

گروه پژوهشی سطح بالا شامل دانشجویان دکترا در مراحل مختلف حرفه‌ شان می‌شود که منجر به نظارت توامان، مربیگری و سخرانی می‌شود .

نقش استاد راهنما

استاد راهنما مخصوصا برای یک دانشجوی دکترا اهمیت پیدا می‌کند ، در نتیجه هر دانشجوی دکترا یک استاد راهنما مشخص دارد . برنامه‌های پژوهشی دارای رهبران گروهی هستند که بر دانشجویان دکترا نظارت کنند و بنابراین آنها هستند که تازه‌واردین را انتخاب می‌کنند . این استاد راهنماست که دانشجو را در مورد اهداف و چیزی که قرار است کار کند ، آگاه می‌سازد . استاد راهنما ملاقات‌ های منظم با دانشجو دکترا حداقل دو هفته یکبار را سازمان‌ دهی می‌کند .

ضروری است که یک دانشجوی دکترا با اداره پژوهش از نظر علمی جهت نوشتن نتایج و انتشار با سایر پژوهشگران و بخش‌های علاقه‌مند مربوطه ارتباط برقرار کند و چگونگی درخواست برای منابع مالی را بیاموزد. استاد راهنما نقش جیاتی در حمایت از این فرآیند یادگیری دارد .

نقش دانشجو در این گروه با گذشت زمان افزایش می‌یابد . در ابتدا نقش استاد راهنما پررنگ‌تر است . بعدهادانشجو مسئولیت بیشتری را برعهده خواهد داشت . یک استاد راهنما نباید خیلی پرمشغله باشد و باید همیشه برای دانشجوی دکترا خود زمان داشته باشد. این معمولا برای یک استاد راهنما مدنظر است که سالیانه دانشجوی دکترای فارغ‌التحصیل داشته باشد. این منجر به این می‌شود که یک استاد راهنما همزمان … دارد. پنج دانشجوی دکترا در مراحل مختلف. اگر استاد راهنما حدود ۲۰% از زمان خویش را برای تدریس اختصاص دهد ، به این معنی است که یک دانشجوی دکترا حق دارد که ۱٫۵ ساعت در هفته را انتظار داشته باشد یا حدود ۲ ماه دستورالعمل شخصی در طول ۴ سال .

برنامه پژوهشی

برنامه پژوهشی برنامه‌ای است که برای فهم یک پژوهش و رساله دکترا و مقاله‌ های علمی نقاط عطف محسوب می‌شود . اهمیت همه برنامه‌های پژوهشی مکتوب در گروه‌های پژوهشی سطح بالا مورد تایید قرار گرفته است . یک دانشجو برنامه پژوهشی روی یک پروژه را همراه با استاد راهنمای خود می‌نویسد . برنامه پژوهشی باید واضح باشد اما نباید تا پایان پژوهش قطعی تلقی شود . برنامه پژوهشی باید برای حال و آینده نزدیک با جزئیات باشد اما برای بلند مدت جزئیات کمتری داشته باشد .

نکاتی برای موقعیت‌های ناخواسته

متاسفانه یک پژوهشگر همیشه یک گروه ایده‌آل را پیدا نمی‌کند یا خود را در یک موقعیت غیر ایده‌آل می‌یابد . اگر مشکل این باشد، شما احتمالا دو انتخاب دارید، برای رفتن به مکان دیگر گروه را ترک کنید یا راهی برای رسیدن به هدف حداقل یعنی رسیدن به درجه دکترا پیدا کنید .

اگر شما تصمیم به ادامه گرفتید و یک گروه پژوهشی عملکردی بهینه پیدا نشد ، تصمیم به تشکیل گروه با دیگران از طریق سایر ابزار گرفتید ، داشتن گروه نزدیکی از همکاران برای همکاری در طول نوشتن رساله مفید است . بازخورد ذوی پژوهش شما و بحث با همکاران برای پیشرفت مقاله‌ های شما و رساله دکترا باارزش است . مخصوصا زمانی که بازخورد مکتوب و به صورت سیستمی آنالیزشده باشد .

مخصوصا در گروه‌های پژوهشی دارای قرارداد، جهت کسب منابع مالی ، یک دانشجوی دکترا گاهی توسط یک واحد برای کار روی یک سری پروژه‌ های پراکنده ، نه رساله او را پشتیبانی نمی‌کنند، به کار گرفته شود . در این موارد، ممکن است متن‌های علمی منتشرشده کاملا دلگرم‌کننده نباشند . بدون توجه به این موقعیت غیر بهینه تلاش کنید بین کار پروژه و نوشتن رساله خود اشتراک پیدا کنید . در اکثر موارد ، یک دانشجوی دکترا تنها اسناد لازم برای پروژه را انجام می‌دهد و تنها بعد از آن شروع به پیشبرد رساله خود می‌کند . در جهت بدست آوردن چک پرداختی ، یک پژوهشگر اغلب مجبور است در این نقطه با پروژه جدید آشنا شود و از نتایج پروژه قبلی در نشریه‌ های دانشگاهی استفاده کند . به جای آن ، یک دانشجوی دکترا باید برای ادغام کار پروژه و کار رساله از طریق ترکیب گزارش پروژه و و نوشته آکادمیک کار کند. گاهی اوقات، مقاله‌های دانشگاهی به عنوان بخشی از گزارش پروژه پذیرفته می‌شوند. اگر این ممکن نیست ، به اندازه امکان هم در مقاله‌ها و گزارش‌های پژوهشی از عناصر رایج استفاده کنید .

یک دانشجوی دکترا که رساله خود را به صورت یک رساله تک موضوعی می‌نویسد گاهی با کار تنها می‌ ماند و برای ارزیابی استاندارد نوشته بسیار دیر است . خطر بعدی رساله تک موضوعی این است که ممکن است تا زمان اتمام فرآیند نوشتن نتایج منسوخ شده باشند.  در موارد تحت نظارت کافی ، این مسائل رخ نمی‌دهد . در بدترین حالت ، هنگامی که فرد تنها مانده است ، نویسنده حجم زیادی از کار بیهوده را انجام می‌دهد و اگر استاندارد نوشته به اندازه کافی خوب نباشد و نیاز به دوباره نوشتن باشد ، زمانی که یک رساله تک موضوعی را بازنگری می‌کنید انجام با موفقیت تغییرات صدها صفحه از یک متن به صورت یکباره مشکل است . اگرچه وقتی موفقیت‌ آمیز باشد ، حجم کار ممکن است برای یک رساله تک موضوعی کمتر باشد . به عبارت دیگر ، یک دانشجو دکترا یک رساله تلفیقی را می‌نویسد ، در مقایسه با تعداد مقالات علمی ، ممکن است دسترسی به دوستان برای ارزیابی کیفیت متن را آسان‌ تر یابد . داشتن نامی روی مقاله‌ های دانشگاهی سزاوار همه نویسندگان است . در نتیجه در بسیاری موارد یافتن نویسنده همکار با انگیزه نسبتا آسان است . در بسیاری موارد به شما بستگی دارد که می‌خواهید با چه کسی کار کنید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − هفت =