چگونگی انجام رساله دکتری به زبان انگلیسی ؟

انجام رساله ی دکتری به زبان انگلیسی از اهمیت فراوانی برای دانشجویان دکتری برخوردار می باشد . چرا که با نگارش پایان نامه ی خود به زبان انگلیسی می توانند ان را در مجلات و جوامع معتبر جهانی انتشار داده و به تبع از مزایای فراوانی بهره مند گردند. از آن جایی که تمامی افراد تمایل دارند پایان نامه ی خود را به زبان مادری که با آن راحت تر می باشند، نگارش نمایند؛ اهمیت ترجمه در این بین مشخص می گردد. بر خلاف تصور عموم ترجمه ی رساله ی دکتری کار ساده ای نیست و علاوه بر نیاز به تسلط بر زبان انگلیسی و هم چنین آگاهی کامل نسبت به قوانین ترجمه لازم است تا مترجم با رشته ی تخصصی پایان نامه و هم چنین اصطلاحات تخصصی موجود در پایان نامه اشنا باشد. در ادامه ی مطلب به بررسی برخی از این اصطلاحات خواهیم پرداخت .

ترجمه ی اصطلاحات پایان نامه ی دکتری

پیش از بررسی اصطلاحات و واژه های مهم موجود در پایان نامه و ترجمه ی انگلیسی آن ها لازم است بدانید که به طور کلی ترجمه ی رساله دکتری چه چیزی می باشد. البته در فارسی استفاده از کلمه ی تز دکتری رواج دارد اما جالب است بدانید که این کلمه در زبان انگلیسی برای پایان نامه ی کارشناسی ارشد کاربرد دارد. ( Master’s thesis ). در واقل ترجمه ی پایان نامه ی دکتری Doctoral dissertation می باشد. لازم است دقت داشته باشید که این دو کلمه را به جای هم استفاده نکنید.

مقاله
واژه ی دیگری که اطلاع از ترجمه ی آن اهمیت زیادی دارد مقاله می باشد. در زبان انگلیسی معادل های زیادی براز واژه ی مقاله وجود دارد که مسلما کاربرد های آن ها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد. برای مثال Article یکی از معادل های مقاله می باشد که می توان آن را برای هر نوع مقاله ای که در مجلات علمی و یا غیر علمی منتشرشده است اطلاق نمود. این در حالی است که Paper به مقاله های علمی گفته می شود که در مجلات علمی انتشار یافته باشند. هم چنین به پیش نویس این نوع از مقاله های علمی که هنوز به تایید نرسیده باشد Manuscript گفته می شود. در صورتی که از میان مقالات ارسالی در یک کنفرانس مقاله ای پذیرفته و ارائه گردد، در زبان انگلیسی Proceeding نامیده می شود.

عنوان پایان‌ نامه
اولین چیزی که توجه خواننده را به پایان نامه ی شما جلب می کند، عنوان پایان نامه می باشد. در صورتی که عنوان پایان نامه می شما جذاب و بدیع باشد، خواننده به مطالعه س آن ترغیب می شود. معادل واژه ی عنوان پایان نامه در زبان انگلیسی Thesis Title می باشد. لازم است در ترجمه ی عنوان پایان نامه ی خود به انگلیسی دقت کافی را داشته باشید و تمامی تلاش خود را به کارگیرید تا ترجمه ی عنوان نیز جذابیت کافی را داشته باشد.

تقدیر و تشکر
از دیگر بخش های مهم پایان نامه می توان به بخش تقدیر و تشکر اشاره نمود که دانشجو در آن از افراد و یا موسساتی که در به پایان رساندن پایان نامه به او یاری رسانده اند تشکر و قدردانی می کند. ترجمه ی این قسمت در زبان انگلیسی Acknowledgment است.

چکیده و مقدمه
از دیگر مهم ترین قسمت هایی که در پایان نامه موجود است می توان به چکیده مقدمه اشاره نمود. در واقع چکیده یا همان Abstract خلاصه ای از کل پایان نامه در حدود ۳۰۰ کلمه می باشد. مقدمه یا Introduction نیز در مورد کلیات پایان نامه و هم چنین و انگیزه ها و اهداف دانشجو جهت انتخاب موضوع و پرداختن به تحقیق در رابطه با ان اشاره دارد. این دو بخش که در ابتدای پایان نامه ها آورده می شود، معمولا جزو نخستین بخش هایی می باشد که خواننده اقدام به مطالعه ی ان می کند. در واقع معمولا افراد با مطالعه ی چکیده و مقدمه به کلیت پایان نامه پی می بردند و تصمیم می گیرند که آن را به طور کامل مطالعه کنند یا نه. به همین جهت نیز ترجمه ی این قسمت ها در پایان نامه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. گاهی ممکن است به جهت
ترجمه ی نادرست، مفهوم به درستی انتقال نیابد که این امر می تواند موجب به باد رفتن زحمات فراوان دانشجو شود.

پروپوزال
پروپوزال یا همان طرح اولیه ی پایان نامه در زبان انگلیسی نیز همان Proposal نامیده می شود. البته معادل فارسی این واژه پیشنهاد پژوهشی می باشد اما به اندازه ی واژه ی پروپوزال رایج نیست.

پیشینه تحقیق
پیشینه ی تحقیق قسمتی در پژوهش است که به بررسی پژوهش های پیشین انجام شده در رابطه با موضوع پایان نامه می باشد. معادل این قسمت در پایان نامه Research background می باشد.

روش تحقیق
فصل سوم پایان نامه که روش تحقیق نامیده می شود، همان طور که از نام آن مشخص است به بررسی شیوه ی پژوهش توسط پژوهشگر پرداخته می شود. در این قسمت به صورت مفصل و با جزییات کامل بیان می شود که چه ابزارها، شیوه ها، آزمایش ها و … جهت جمع آوری داده ها و نیز انجام پژوهش به کار گرفته شده است. معادل انگلیسی این قسمت در پایان نامه Research method می باشد.

نتایج
فصل چهارم پایان نامه شامل نتیجه گیری می گردد. اهمیت این بخش نیز مانند بخش چکیده و مقدمه است. چرا که اغلب خواننده پس از خواندن چکیده و مقدمه برای اطلاع از این که نتیجه ی این پژوهش چه چیزی بوده و دستاورد های آن چیست، به این قسمت رجوع می کند. به همین سبب نیز نگارش جذاب و نیز ترجمه ی صحیح و اصولی آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. معادل انگلیسی این قسمت Results می باشد.

جمع‌بندی
Conclusion بخش جمع بندی یا همان
بخشی در پایان نامه است که در آن پژوهشگر به مرور تحقیق می پردازد و در آن بیان می کند که نتیجه ی پژوهش او چه مزایا و هم چنین برتری هایی نسبت به دیگر پژوهش هایی که در پیشینه ی تحقیق به آن اشاره شد دارد .

دیگر اصطلاحات مهم
از جمله ی دیگر اصطلاحات مهمی که اغلب در رابطه با پایان نامه ها شاهد آن ها می باشیم می توان به منابع یا همان References و هم چنین دفاع از پایان نامه ی دکتری یا Defending the doctoral dissertation اشاره نمود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =