انجام پایان نامه دکتری حسابداری

تفاوت بين انواع پايان ­نامه كارشناسي ارشد و دکتری حسابداری در درجه و مرتبه است نه نوع . آنها در یک ساختار مرسوم و نیازمندی به دقتی منطقی ، مشترک هستند . تفاوت در ماهیت و محل تاکید است . مخصوصا ، UWA نیاز دارد که : یک پایان ­نامه دکتری باید سهمی اساسی و مهم برای بورس تحصیلی داشته باشد ، مثلا ، از طریق کشف دانش ، تدوین نظریه ­ها و تفسیر های خلاقانه و جدید اطلاعات شناخته شده و ایده­ های رایج (۲) . در حال حاضر ، یک پایان­ نامه کارشناسی بر اساس کیفیت پژوهش ، اهمیت سهم و سبک ارائه درجه ­بندی
می ­شود .

بنابراین ، پایان ­نامه کارشناسی بر اساس پایه ­های مشابه نوع کارشناسی ارشد مورد قضاوت قرار می­ گیرد . درواقع ، سه مورد از رایج­ ترین کیفیت­ های ذکر شده که یک پایان­ نامه­ کارشناسی درجه یک کسب می­ کند اصالت ، استقلال و تسلط است (۳).

داوطلب انی که پایان ­نامه ­ای برای مراتب علمی بالاتر- مخصوصا پایان ­نامه دکتری- می­ نویسند ، لازم است پژوهش خود را در زمینه دانش موجود ارائه دهند . این به معنی یک بازبینی انتقادی و کامل از مقالات ، نه لزوما خیلی نزدیک به پژوهش ، اما پوشش محدوده­ی کلی ، است .داوطلب دکتری همچنین باید به طور واضح اصالت کار خود را نشان دهد (۲). هرچند هیچ­کدام از این الزامات به طور جدی برای پژوهش کارشناسی کاربرد ندارد ، اما داوطلب باید نشان دهد که با کارهای قبلی مربوط به پژوهش خود آشنایی دارد .

به طور خلاصه ، انجام پایان ­نامه دکتری حسابداری – چه کارشناسی چه کارشناسی ارشد- مدرکی برای قابلیت و ظرفیت داوطلب جهت انجام پژوهشی مستقل تحت هدایت و راهنمایی کارشناس و مشاور ، و تحلیل و مرتبط کردن نتایج مهم پژوهش است . علاوه بر این ، داوطلب برای مراتب علمی بالاتر باید تسلطش را نشان دهد و به طور واضح مشخص نماید که کدام قسمت پژوهش اصیل است و چرا کارش مهم است[۱].

پايان­ نامه (thesis /ˈθi:sɪs/)/ اسم/ ۱٫ پيشنهادي براي حمايت يا اثبات شدن . ۲٫ رساله ­اي اختصاصي براي داوطلب يك درجه ­ي تحصيلي . [در انگليسي ميانه مشتق از زبان يونان باستان= قرار دادن و ارائه كردن يك كار يا پيشنهاد ] (۱).

فرضيه (hypothesis /hʌɪˈpɒθɪsɪs/)/ اسم/ ۱٫ پيشنهادي كه صرف نظر از درستي­ اش، به عنوان اساس استدلال ارائه مي­ شود . ۲٫ گمان و فرضي كه به عنوان نقطه ­ي شروع تحقيقات بيشتر بر وقايع شناخته شده ايجاد مي­شود [در زبان يونان باستان hypothesis“شالوده، مبنا”؛ در زبان يوناني hypo“زير،تحت”] (۱).

از ريشه­ يابي (اتيمولوژي) بالا ممكن است چنين استنباط شود كه پایان ­نامه یک پیشنهاد (اجباری) است که وسيله­ ي آزمودن داوطلبي مي­شود که مایل به رسيدن به درجه علمي خاصي است . اين رايج ­ترين و اغلب اوقات تنها دليل نوشتن پايان­ نامه است . اما دلايل ديگري نيز براي نوشتن پايان­ نامه وجود دارد .

يك پايان­ نامه دکتری حسابداری گزارش كتبي پژوهشي ست كه توسط يك داوطلب در حال انجام است . آن شواهد عيني دانش و شايستگي مولف و نويسنده را در رشته مورد علاقه نشان مي­دهد و بنابراين وسيله ­اي عادلانه براي ارزيابي آنها است . اگرچه نوشتن پايان­ نامه ممكن است در مسير رسيدن به مرتبه­ ي علمي وظيفه ­اي ناخوشايند به نظر آيد ، اما نظمي كه القا مي­كند احتمالا فايده­اي مادام ­العمر دارد .

بيشتر از همه ، پايان­ نامه تلاشي براي برقراري ارتباط است . علوم پايه با كنجكاوي شروع مي­ شوند ، با آزمايش و تجزيه تحليل ادامه مي­ يابند ، و به يافته­ هايي منجر مي­ شود كه سپس با جامعه بزرگتري از دانشمندان و حتي شايد با عموم به اشتراك گذاشته ­شود . بنابراين پايان­ نامه نه تنها ثبت يك كار و فعاليت فني و تكنيكي است ، بلكه تلاشي براي ارتباط با مخاطبان بيشتر نيز هست .


[۱]برخلاف آنچه در سراسر دنیا مرسوم است ، داوطلب انجام کارشناسی ارشد یا دکتری در UWA معمولا لازم نیست یک ارائه شفاهی داشته باشد و از پایان­ نامه ­ی خود دفاع کند . در مقابل ، دانشجویان سال آخر مهندسی کامپیوتر/الکترونیک/الکتریک باید ارائه ­ای شفاهی که بخش کوچکی از نمره­ ی کلی پایان­ نامه­ شان را تشکیل می­ دهد ، آماده کنند .